Nie, nezbavíme sa ho. Prečo by sme to aj robili...

15.04.2015

Keď sa spomenie cloud, mnohým sa zježia vlasy. Naozaj, tento pojem na nás obrazne povedané vylieza z každej škatule a niet divu, že si už voči nemu časť publika mohla vytvoriť aj určitú averziu. Chceš mail? Choď do cloudu. Dátové úložisko? Predsa v cloude. A čo riadenie výroby? Nebuď blázon, v cloude už dnes môžeš riadiť všetko.

 

Cloud je skrátka IN.

A pokiaľ čitateľ patrí medzi tých, ktorým už tento pojem lezie na nervy, bude zo mňa sklamaný. Lebo ja tvrdím - NEZBAVÍME SA HO. Cloud computing totiž nie je móda, ktorú na jeseň nahradí iná kolekcia. Je to trend, nevyhnutnosť, rozumná alternatíva. A to už aj v oblasti, na ktorú sme my, moderní ľudia konzumnej spoločnosti, snáď najviac citliví. Vo svete peňazí.

 

Návrat do minulosti

Účtovník v roku 2004 si utrel spotené čelo a vytočil číslo na IT správcu siete. Opäť to nefunguje a termín podávania DPH priznaní a všetkých výkazov pre poisťovne a daňový úrad bol za dverami. Ten program stojí hrozné peniaze, má pocit, že servisáci chyby vyrábajú naschvál a potom si účtujú mastné poplatky za ich odstránenie. Naviac aktualizácia, ktorú mu boli inštalovať pred dvoma týždňami, priniesla toľko zbytočných noviniek, že sa celý program neuveriteľne skomplikoval. Posledná vec, na ktorú má čas, je učiť sa teraz čo sa kde vlastne robí.

Pripomína vám tento príbeh niečo? Áno, ešte pred pár rokmi sme si ERP-čka nevedeli predstaviť inde ako na vlastnom železe. Nie je to tak dávno, čo by šéf firmy nepripustil, aby jeho účtovník pracoval s programom, ktorý si ťahá a ukladá dáta z nejakého „virtuálneho“ priestoru. Mnohí s tým majú problém aj dnes, a to aj za cenu vysokých nákladov na vlastný on-premise softvér, s ním spojenú hardvérovú infraštruktúru, interný a externý obslužný personál.

 

Zabudnite na konšpiračné teórie.

Chcete kvalitný ERP softvér, ktorý vám ušetrí počiatočné investície na nákup a inštaláciu? Bude aktuálny a dokáže rásť spolu s vašou firmou? Rýchlo a jednoducho dokáže naštartovať váš biznis alebo start up? Môžete ho používať bez ohľadu na miesto, kde sa nachádzate? Zaručí vám funkčnosť 24 hodín denne 7 dní v týždni? Je zabezpečený proti útokom zvonka lepšie ako vaša firma, lebo si to skrátka vzhľadom na silu jeho poskytovateľa môže dovoliť? A akýkoľvek problém je riešiteľný bez vyčkávania na voľný termín servisného technika? Áno, páči sa vám to? No tak potom nemôžete byť alergický na cloud. Lebo toto sú presne dôvody, pre ktorý sa stal fenoménom dneška. A nebojím sa tvrdiť, že v stále dokonalejšej podobe ním zostane aj v budúcnosti.

 

Alergia na cloud je teda jednoducho liečiteľná choroba. Bola by škoda jej podľahnúť...

 

 

František Lovíšek