Neziskovky získali silného pomocníka

29.07.2015

Na Slovensku sú evidované desiatky tisíc neziskových organizácií. A aj keď si odmyslíme zhruba polovicu, ktorá nemá presne špecifikovanú činnosť (a tak je ťažké povedať, či sa vôbec nejakej aj reálne venuje), stále nám zostáva vyše 30-tisíc subjektov, ktoré majú jeden hlavný cieľ – pomáhať. Väčšinou v oblasti zdravotníctva, ale aj šírenia osvety či športu. Len ťažko by sme však medzi nimi našli neziskovku, ktorá má v náplni svojej činnosti – účtovníctvo.

 

Napriek tomu sa mu s najväčšou pravdepodobnosťou nevyhnú.

Určite nie v prípade, ak dostávajú aj príspevky či granty od štátu. Dnes už našťastie nemusí nikto kupovať drahý krabicový softvér a zamestnať si účtovníka, ktorý s ním bude pracovať – oveľa jednoduchšie je využiť cloudové riešenia, ktoré garantujú spoľahlivosť, bezpečnosť a aktuálnosť.

 

Úprimne – ako konzumentovi účtovníckych služieb mi môže byť jedno, aký systém na to účtovník využíva.

Potrebujem, aby všetko sedelo presne podľa legislatívou definovaných pravidiel. To by malo byť samozrejmosťou, o ktorej sa nediskutuje. Ale nie vždy je rovnakou samozrejmosťou aj fakt, že sa potrebujem k číslam dostať bez toho, aby som musel čakať na ich spracovanie a zaslanie napríklad do emailu. Nepodceňoval by som ani zálohovanie dát – pamäťové disky tiež mávajú svoje slabé chvíľky a strata účtovných údajov patrí medzi veľké nepríjemnosti. A rovnako tak pružnosť v prípade, že potrebujem niektoré z funkcionalít pridať či naopak ich nevyužívam a len za ne zbytočne platím.

 

To je len pár dôvodov, pre ktoré by som sa snažil svojho účtovníka nasmerovať k niektorému z cloudových riešení.

Dnes sú už na trhu aj také, ktoré majú v sebe zakomponované špecifické účtovné osnovy pre neziskové organizácie. Jedným z nich je Keepi od SOFTIP-u – úspešné riešenie, ktoré si za 6 rokov svojej existencie našlo už viac ako 13 000 spokojných používateľov. Nebojím sa povedať, že pre neziskovky je ako stvorené – jeho plnohodnotná funkcionalita, nevyhnutná na bežné účtovné operácie, je totiž zdarma. Vyskúšajte ho a budete prekvapení, ako jednoducho sa dá zvládať pre mnohých stále nepochopiteľný svet účtovných pravidiel. A možno zistíte, že pre vaše potreby je najímanie si externého účtovníka zbytočné a všetko, za čo si pýtal nemalé peniaze, zvládnete aj sami...

 

 

Ján Šnyr